fbpx

Bezpieczeństwo pracy hybrydowej

Home - Wpis

Bezpieczeństwo pracy hybrydowej

W czasie pandemii COVID19 wiele firm zaobserwowało korzyści i niejednokrotnie wprowadziło na stałe możliwość wykonywania przez pracowników swoich obowiązków w systemie hybrydowym. Jednym z największych wyzwań pracy hybrydowej jest bezpieczeństwo sieci. Firmy, w których pracownicy mogą pracować zdalnie lub hybrydowo musiałby całkowicie przemodelować swoją politykę bezpieczeństwa.

Wyzwania pracownika hybrydowego

W przeciwieństwie do tradycyjnych biur, hybrydowe przestrzenie robocze umożliwiają pracownikom pracę z dowolnego miejsca. Innymi słowy, nie zawsze nasze dane są w bezpiecznej sieci wewnętrznej. Z internetu możesz korzystać w domu, w kawiarni, na lotnisku czy w pociągu. Stwarza to sytuację, w której zespoły ds. bezpieczeństwa muszą monitorować zarówno bezpieczny, jak i niebezpieczny ruch sieciowy. Może to być bardzo trudne. Ponadto pracownicy są nieco rozproszeni przez co kontrola fizyczna podejmowanych przez nich działań jest niemożliwa.

Doprowadziło to do wzrostu na początku pandemii COVID-19 liczby cyberataków. Stało się tak w dużej mierze dlatego, że ludzie nagle, często bez żadnego przygotowania merytorycznego musieli pogodzić nie tylko pracę, ale i szkołę dla swoich dzieci, samą pandemię i wszystko, co się z nią wiązało. Ostatnim wyzwaniem, które wyniknęło nagle, jest umożliwienie pracownikom korzystania z ich urządzeń prywatnych w pracy. Nawet jeśli zdarza się to rzadko, naraża firmę na cyberataki i naruszenia prywatności. Nie jest to jedyny problem związany z bezpieczeństwem biura hybrydowego, ale jest jednym z najczęstszych.

bezpieczeństwo pracy hybrydowej i zdalnej

Pracownik hybrydowy – rodzaje zagrożeń

Rodzaje zagrożeń, które występują w hybrydowych miejscach pracy, nie różnią się zbytnio od tych w tradycyjnych biurach, ale są trudniejsze do identyfikacji i wprowadzenia rozwiązań. Zanim jednak rozwiążemy problem, musimy wpierw być świadomi problemów, przed którymi stoi firma.

Błąd pracownika

Ludzki czynnik to największe wyzwanie przy pracy zdalnej. Zawierające ważne dla nas dane urządzenia mogą zostać zniszczone lub skradzione. Nie wiemy gdzie dokładnie nasz pracownik jest ani co w danej chwili robi. Może wychodząc z kawiarni, w której pracował pozostawić istotne dokumenty. Podczas pracy zdalnej łatwo jest się rozproszyć. Ma miejsce więcej czynników niż przy pracy w biurze. Dzieci, zwierzęta domowe, inne obowiązki zostają połączone z często wymagającą umysłowo pracą. W takich sytuacjach uwaga jest podzielona i wystarczy wpisać lub kliknąć niewłaściwy link w wiadomości e-mail.

Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa to najlepsze podejście do rozwiązania tego problemu. Zapewniając swojemu zespołowi regularne spotkania, na których przypomina się pracownikom o istniejących problemach z bezpieczeństwem i omawia się nowe kwestie, możesz uzmysłowić, że ochrona danych biznesowych, własności intelektualnej jest priorytetem. Im częściej to robisz, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój zespół zapamięta drobne szczegóły. Co pracownik ma zrobić jeśli zostawia laptopa bez opieki, kiedy idzie do łazienki w kawiarni itd.

Niebezpieczna sieć

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w domu, przestrzeniach coworkingowych lub kawiarniach prawdopodobnie nie posiadają tak dobrze zabezpieczonej sieci jak w biurze. Są oni, jak i Twoja firma bardziej narażeni na potencjalne cyberzagrożenia. Musisz być w stanie zabezpieczyć linię. VPN chroni zdalnych pracowników, gdy się logują, uzyskują dostęp do danych i wykonują pracę.

Dobrą praktyką będzie również odpowiednia kontrola dostępu i uwierzytelnianie na kilka sposobów. Kontrola dostępu gwarantuje, że pracownicy mają dostęp tylko do tego, czego potrzebują do wykonywania swojej pracy w organizacji. Oznacza to, że nikt, nawet dyrektor, nie uzyskuje dostępu do wszystkiego w sieci. Przestępca będzie miał znacznie trudniejsze zadanie a po uzyskaniu dostępu zobaczy jedynie jeden składnik naszej firmy.

Brak oprogramowania do pracy hybrydowej

Pamiętajmy. Każde nawet darmowe oprogramowanie zabezpieczające będzie skuteczniejsze od jego braku. Pracownik wykorzystujący sieć firmową przy użyciu prywatnego urządzenia powinien być zobowiązany do przestrzegania chociaż podstaw dobrych praktyk. Oprócz wspomnianego VPN i bezpiecznego miejsca z dostępem do internetu instalacja programu antywirusowego to niezbędne minimum. Powyżej omówiliśmy pokrótce tylko najważniejsze zagadnienia. Jeśli wprowadziłeś już pracę zdalną lub dopiero rozważasz tego rodzaju innowację proponujemy – najpierw skontaktuj się z nami. Pomożemy stworzyć optymalną konfigurację, która będzie bezpieczna dla zdalnych i hybrydowych miejsc pracy. Nie zapomnij, że tego rodzaju rozwiązania być może odciążają samą pracę biurową, ale do bezawaryjnego funkcjonowania wymagają sprawnej obsługi IT typu helpdesk. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Wspólnie wprowadzimy Twoją firmę w na wyższy poziom IT.

Wpisy