fbpx

System operacyjny w firmowych komputerach

Home - Wpis

System operacyjny w firmowych komputerach

Windows, Linux czy MacOS, który wybrać system operacyjny? Takie pytanie zadaje sobie niejeden użytkownik komputera, czy osoba odpowiedzialna za zakupy w firmie. Jakie są miedzy nimi różnice, oraz który system najlepiej sprawdza się przy danych potrzebach i wymaganiach użytkownika?

Co to jest system operacyjny?

System operacyjny to standardowe oprogramowanie, które umożliwia komunikację między użytkownikiem a procesorem i innymi komponentami. Jest to system, który umożliwia uruchamianie aplikacji i pracę z plikami. Dla przeciętnego użytkownika kluczowym elementem systemu jest GUI, czyli wszystkie paski i ikony, za pomocą których można wchodzić w interakcję z urządzeniem. System operacyjny jest podstawą prawidłowego funkcjonowania komputera, mającą wpływ na wszystkie operacje wykonywane przez urządzenie. To dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możemy zarządzać przechowywanymi materiałami.

MS Windows

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy system operacyjny wydany przez Microsoft. Windows doskonale nadaje się do systemów w firmach, domach i instytucjach publicznych. To zdecydowanie bardzo wszechstronny lider rynku. Posiada warianty, które odpowiadają potrzebom zarówno zwykłych, jak i zaawansowanych użytkowników. Większość dostępnych programów posiada rozszerzenia dla produktów firmy Microsoft, więc prawie każdy użytkownik może z nich korzystać. Charakteryzuje się intuicyjną obsługą, co sprawia, że ​​każdy może z niego korzystać niemal natychmiast. Niestety jest to system, który wymaga częstych aktualizacji i nie jest tak stabilny, jak chociażby system Apple.

System operacyjny Linux

Nazywany również ulubieńcem programistów. Większość wersji tego systemu jest całkowicie darmowa, dlatego często jest wykorzystywany w firmach, które oprócz dobrego systemu chciałyby również zaoszczędzić. Obsługa systemu Linux wymaga przyzwyczajenia się i zrozumienia niektórych opcji. Istnieje wiele wersji Linuksa, dzięki czemu możemy wybrać idealne warunki zarówno dla zwykłych użytkowników jak i programistów. Niestety, nie wszystkie popularne programy używane w Windows są kompatybilne z Linux. Istnieją jednakże ich zamienniki a po przystosowaniu się zyskujemy niezwykle stabilny system, który dzięki przemyślanej konstrukcji jest również bardzo wydajny.

MacOS system z jabłkiem

Urządzenie można by skojarzyć z nadgryzionym jabłkiem. Te stworzone przez firmę Apple urządzenia są dostarczane z systemem MacOS. Standardowy system MacOS jest nie tylko ładny dla oka, ale także bardzo wygodny w użyciu. Ma wszystkie niezbędne narzędzia do pracy. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie programy, do których jesteśmy przyzwyczajeni w systemie Windows, są kompatybilne z systemem Apple. Oczywiście obsługa również w tym przypadku będzie się nieznacznie różnić i będziemy potrzebować nieco czasu potrzebnego na naukę.

Jaki system operacyjny wybrać

Choć liderem rynku jest MS Windows, to inne systemy również zyskują na popularności, zapewniając użytkownikom coraz to bardziej nowoczesne wersje systemu. Należy rozważyć wybór idealnego systemu w oparciu o cel i indywidualne potrzeby użytkownika.
Kiedy system operacyjny ma być używany w domu, na co dzień, należy liczyć się z tym, że będą go używać wszyscy domownicy. W takim przypadku oprogramowanie musi być łatwe w obsłudze i intuicyjne. Systemem spełniającym oczekiwania wszystkich, także tych najmłodszych, jest MS Windows. Oprogramowanie będzie współpracować z większością programów, w tym z grami.
System operacyjny firmowy powinien być profesjonalny i dostosowany do potrzeb biznesu. W tym przypadku każdy z nich Windows, Linux i MacOS działają dobrze w wielu firmach. O wyborze może zadecydować cena oraz doświadczenia indywidualne kupującego.
Programiści z kolei muszą mieć system operacyjny ułatwiający zaawansowaną pracę. Wówczas system operacyjny Linux jest uważany za najlepszy wybór. Jeśli jesteś zapalonym graczem, który zna wszystkie daty premiery i zamówienia w przedsprzedaży popularnych gier, Windows lepiej się sprawdzi. Większość gier jest kompatybilna z tym systemem.

Bezpieczeństwo systemów operacyjnych

Bezpieczeństwo IT to ważna kwestia, dlatego przy wyborze oprogramowania warto się zastanowić i porównać pod tym kątem. Jeśli mówimy o systemie Windows, instalacja w tym przypadku czegokolwiek zwykle wymaga uprawnień administratora. Popularność systemu Windows oznacza, że ​​sieć jest zdominowana przez atakujące ją różne typy wirusów. Z kolei zamknięta formuła systemu z pewnością spowolni eliminację podatności systemu.

Z drugiej strony mamy Linuksa, który również jest podatny na wirusy, ale większości z nich nie da się aktywować. W tym przypadku jest to bezpieczniejsze.
A co z Apple i MacOS? Tutaj ochrona jest dodatkowo wzmocniona dzięki licznym rozwiązaniom zabezpieczającym. Niedozwolone jest również pobieranie wykorzystując źródła niezweryfikowane przez Apple. Wybór idealnego systemu zależy głównie od celu, preferencji i potrzeb. Stojąc przed decyzją o wyborze systemu, dobrze zastanów się, co będziesz najczęściej robić na swoim komputerze i kto będzie z niego korzystał. Ważnym parametrem jest również to, czy potrzebujesz systemu dla małej, czy dużej firmy.

Wpisy