Mamy początek 2023 roku i zakończyliśmy podsumowania swojej pracy w 2022. To dobry czas na weryfikację całego roku pod względem technologicznym i zastanowienia się nad zmianą narzędzi oraz programów optymalizujących funkcjonowanie naszej działalności.
Rozplanuj nowy rok
Możliwe, że posiadasz już plany na nowy rok. Takie, których nie udało się zrealizować lub zostały wprowadzone i są na etapie testowania. Teraz jest idealny czas, aby upewnić się, że dysponujesz technologią, która pomoże Ci osiągnąć te cele.
Jeśli nie masz jeszcze żadnych planów zastanów się, jak chcesz, aby Twoja firma wyglądała do końca 2023 roku. Jaki jest plan wzrostu w tym roku? Co musi się wydarzyć, aby rok był udany? Czy stos technologii, który masz dzisiaj, pomoże osiągnąć cele? Technologia nie musi być powodem, dla którego podążasz w określonym kierunku, ale może poprowadzić Cię w kierunku, w którym chcesz iść. Jeśli czujesz, że któryś ze składników ogranicza Twoją produktywność zamiast ją zwiększać, czas na zmianę.
Narzędzia a bezpieczeństwo firmy
Chcąc zrozumieć, które narzędzia są kluczowe dla Twojej firmy, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, co robią różni członkowie każdego zespołu i jak wykonują poszczególne zadania. Porozmawiaj z zespołem. Pokaż im, jak powinna wyglądać ich praca, aby mogli zobaczyć, gdzie są wąskie gardła. Mogą to być miejsca, w których ręczne zadania muszą zostać zatrzymane i później ponownie uruchomione. Na przykład wycinanie i wklejanie informacji lub czekanie, aż inny członek zespołu wykona zadanie, może spowolnić pracę. Następnie zadaj sobie pytanie, jakie narzędzia można wdrożyć, aby usunąć to wąskie gardło. Przy ogromnej liczbie dostępnych obecnie narzędzi zwiększających produktywność praca w przestarzały sposób stwarza ryzyko różnego rodzaju problemów.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę postawę w stosunku do zagadnienia bezpieczeństwa. Cyberataki są nie tylko coraz częstsze, ale także bardziej złożone i trudniejsze w eliminacji skutków. Potrzeba zapobiegania tych ataków jest większa niż kiedykolwiek. Jeśli do tej pory nie wprowadziłeś jeszcze regularnych ocen bezpieczeństwa, nadszedł czas, aby zacząć. Im dokładniej zidentyfikujesz potencjalne problemy i wdrożysz rozwiązania, tym lepiej będziesz przygotowany, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić wewnętrznie, zatrudnij eksperta, który oceni sytuację, wdroży rozwiązania i przeszkoli pracowników.
Bezpieczeństwo firmowej sieci
Każde urządzenie podłączone do sieci korporacyjnej powinno być chronione. Niezależnie od tego, czy jest to komputer dyrektora generalnego, czy czujnik mierzący ilość mydła w dozowniku mydła w łazience. Wszystkie urządzenia są potencjalnymi punktami wejścia do naszej sieci. Zapotrzebowanie na solidne zabezpieczenia punktów powinno być zawsze wysokie. Nie tylko wtedy, gdy np. użytkownicy pracują zdalnie. Musisz usiąść i sporządzić listę wszystkich urządzeń podłączonych do Twojej sieci i zabezpieczyć je wszystkie. Niezbędnym jest również spisanie odpowiednich procedur dla pracowników. Z doświadczenia wiemy, że ludzka tzw. ułańska fantazja potrafi zaskoczyć każdego. Instrukcje muszą regulować każdy aspekt. Od częstotliwości zmiany haseł, posiadanych uprawnień czy nawet możliwości podpinania samemu zewnętrznych urządzeń np. nośników danych.
Automatyzacja zadań w firmie a bezpieczeństwo
Nie zawsze można uniknąć skutków kryzysu ekonomicznego. Można jednak podjąć próbę przygotowania się. Jednym z powodów, dla których praca z odpowiednimi narzędziami jest zawsze dobrym pomysłem, jest tworzenie procesów, które nie marnują czasu. Nie musisz czekać, aż ktoś przefaksuje dokumenty. Nie ma potrzeby ręcznego przesyłania danych. Czy Twój zespół koncentruje się na efektywnym wykonywaniu właściwych czynności, zamiast marnować czas na zadania, które nie mają wartości dodanej?
W perspektywie krótkoterminowej możesz wydać trochę więcej pieniędzy na narzędzia zwiększające produktywność, ale w perspektywie długoterminowej i tak zarobisz dzięki nim więcej pieniędzy. Nie będziesz tracić czasu ani pieniędzy na zadania, których nie chcą Twoi klienci. Automatyzacja zadań to sposób na ochronę Twojej firmy przed kryzysem. Najlepiej usuń całą pracę, która nie dodaje wartości Twojemu zespołowi, aby każdy mógł skupić się na tym, co robi najlepiej. Im bardziej członkowie zespołu koncentrują się na zadaniach, które przynoszą pieniądze, tym mniej prawdopodobne jest, że np. zwolnią nieodpowiednich pracowników.
Wreszcie, nie pozwól, aby wydatki na bezpieczeństwo były czymś, czego nie chcesz. Cyberprzestępcy zawsze szukają firm, które są gorzej zabezpieczone. Biorąc pod uwagę poważne skutki ekonomiczne naruszeń danych, chcemy za wszelką cenę ich uniknąć szczególnie podczas pogorszenia koniunktury gospodarczej.